Rotkvice rastu munjevitom brzinom, ponekad i za samo nekoliko dana. Idealan je izbor za početnike u uzgoju, a posebno za neiskusne vrtlare. Rotkvicu možete lako uzgajati bez većih poteškoća u vlastitom plasteniku ili stakleniku čak i zimi.

Rotkvica je korjenasto povrće koje pripada obitelji Brassicaceae. Ovo hrskavo povrće dio je brojnih salata tipičnih za Europu. Iako se danas uzgaja u svim dijelovima svijeta. Rotkvice su blago ljute, sočne i slatke i izvrstan su izvor folata, vlakana, kalija, mangana, magnezija i kalcija.

Upute u nastavku pokazat će vam kako jednostavno uzgojiti ukusne rotkvice.

Kada saditi rotkvicu?

  • Ne zaboravite obogatiti tlo organskim kompostom ili zrelim stajskim gnojem.
  • Posijte sjeme oko jedan inč duboko, razmaknuto oko 3 inča u redove koji su udaljeni oko dvadeset inča.
  • Nakon što biljke niknu, prorijedite ih tako da biljke budu udaljene oko dva centimetra jedna od druge.
  • Idealno vrijeme za sjetvu u foliju je siječanj i veljača, a za sadnju razdoblje od ožujka do rujna. Tako možete sakupljati plodove svog rada od travnja do prosinca.

Nekoliko savjeta za uzgoj rotkvica

  • Ako se pitate kada posaditi rotkvicu u plastenik, prvo što trebate učiniti je osigurati dovoljno sunčeve svjetlosti za rotkvicu jer će sjena potaknuti rast listova biljke, ali nauštrb slatkog jestivog korijenja .
  • Možete saditi odmah kada se ispuni ovaj uvjet.
  • Prorjeđivanje biljaka: Pod pojmom "prorjeđivanje biljaka" podrazumijeva se uklanjanje suvišnih biljaka iz sastojine uz održavanje optimalnog broja. Ako se biljke ne prorijede, možete očekivati ​​da će se vaša žetva sastojati od smežuranog, nejestivog, lošeg korijenja. Kod nekih vrsta povrća (u grmlju) poželjno je redovito provjeravati lišće i grane, te uklanjati donje grane koje su prizemne kako ne bi istrunule.

Opća načela uzgoja rotkvice u foliji

Rotkvicu malčirajte gnojivom obogaćenim drvenim pepelom. To drži dosadne gliste podalje, a istovremeno pomaže u održavanju odgovarajuće vlažnosti tla koja je neophodna za savršenu rotkvicu. Nemojte uzgajati rotkvicu na mjestima gdje se zadnje tri godine uzgajalo kupusnjače.

Kod uzgoja rotkvica praktički nema bolesti. Međutim, duga rotkva proizvodi crne korijene s tamnim mrljama na korijenu. Ako vam to predstavlja problem, pokušajte uzgajati samo okruglu sortu rotkve.

Razmislite o štetnicima. Buhe su česte štetočine pri uzgoju rotkvica jer mogu letjeti i lebdjeti uokolo. Ono što možete učiniti je pokriti ih mrežom protiv komaraca ili protiv insekata.

Navodnjavanje rotkvica u postrojenju za foliju

Rotkvice zahtijevaju dovoljno navodnjavanja, što znači da tlo mora biti vlažno, ali ne i mokro. Optimalni ključ je umjereno redovito zalijevanje. Ako vam je tlo izrazito suho, rotkvica će se smežurati, može biti kraća i previše kisela. Ako je previše zasićeno, korijenje će mu se slomiti i raspasti. Nemojte dopustiti da se tlo osuši ili zaprlja.

Uvjeti tla za rotkvicu

Rotkvice uspijevaju u rahloj, dobro dreniranoj zemlji bogatoj organskom tvari. Korisno je ako tlo ima manje kamenja ili uopće nije kamenito. Optimalna pH vrijednost tla u kojem se uzgaja rotkvica trebala bi biti 6,5, no biljka može uspijevati i u tlu s pH u rasponu od 6,0 ​​do 7,0.

Održavajte tlo vlažnim. Izbjegavajte svježi kompost i organsku tvar ili gnojiva s visokim udjelom dušika, jer će iznimno bogato tlo potaknuti sočno lišće, ali će izgubiti hrskavo, ukusno korijenje.

Rasvjeta i temperatura

Tajna je jednostavno u dobivanju prave količine sunčeve svjetlosti. Rotkvice su dobre ako imaju najmanje šest sati punog sunca svaki dan. Međutim, može izdržati hladnije vremenske uvjete i može tolerirati određenu razinu sjene.

Održavajte temperaturu između 10°C i 21°C većinu vremena.

Vrijeme je za berbu rotkvica!

Neke vrste rotkvica dozrijevaju već tri tjedna nakon sadnje. To možete zaključiti po tome što primijetite veliki komad glave koji viri iz zemlje. Prilikom berbe vilicom podignite korijen, a zatim odrežite glavicu lista.

Trebate li veće rotkvice, jednostavno ih pustite da rastu još desetak dana. Ipak, nemojte ih ostavljati dulje. Ako predugo oklijevate, stvorit će se zvijezda sa šupljim središtem, a ni okus neće biti dobar. Listovi su također jestivi, ali ostavite nekoliko listova da usjev nastavi rasti. Budite oprezni jer listovi crvenih i okruglih rotkvica obično imaju male bodlje.

Kako dalje sazrijevaju, formiraju cvjetnu stapku i počinju cvjetati da bi proizveli sjeme. A ove sjemenke su također ukusne! Ostavite mahune da se osuše i sljedeće sezone možete dobiti sjemenke iz njih.

Jeste li ikada posadili rotkvicu? Podijelite svoja iskustva i ideje s nama.