Vjerojatno ste već primijetili da tržište nudi zaista beskrajan broj vrtnih plastenika neki su prozirni, drugi zeleni ili plavi. Ali znate li zašto je to tako? U kojim uvjetima optimalna količina svjetlosti dopire do plastenika i koja je folija zapravo najprikladnija za uzgoj?

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, prvo moramo razmisliti o tome kako sunčeva svjetlost djeluje u uzgoju. Jer, iako je ne možemo percipirati, izvorna bijela svjetlost zapravo se lomi u sedam boja spektra boja: crvenu, narančastu, žutu, zelenu, plavu, indigo i ljubičastu. U redu, ali što s tim?

Jednostavno je — o sunčevoj svjetlosti trebamo razmišljati kao o jednom od najosnovnijih sastojaka uzgoja. Bez prisutnosti sunčeve svjetlosti, uzalud bismo očekivali uspješnu sezonu. Izravno utječe na faze fotosinteze, rasta i fotoperiodizma (reakcija biljaka na izmjenu dana i noći) usjeva. Biljke na našim geografskim širinama najviše sunčeve svjetlosti dobivaju tijekom lipnja, naprotiv, najmanje je dobivaju u prosincu.

Problem je i nedostatak i višak svjetla

Sada znamo kako sunčeva svjetlost utječe na biljke. No, jeste li se ikada susreli s činjenicom da, iako su se uvjeti uzgoja na prvi pogled činili idealnima, to se nije pokazalo u žetvi? Problem bi mogao biti nedostatak, ali i višak sunčeve svjetlosti, što je u konačnici oštetilo vaše biljke.

S nedostatkom sunčeve svjetlosti, fotosinteza biljaka usporava, u najgorim slučajevima može i potpuno prestati. To zauzvrat uzrokuje nedovoljnu raspodjelu hranjivih tvari u usjeve, uslijed čega se biljke takoreći umore i počnu umirati. To se može očitovati dužim vremenom potrebnim za rast, žućenjem lišća, slabljenjem stabljike ili usporavanjem cvatnje.

Međutim, s viškom svjetlosnog zračenja susrećete se sa sličnim problemima. Možda vam se čini da uz njega biljke brže rastu, ali neka vas to ne zavara. U trenutku kada se prekorači maksimalno dopuštena granica sunčevog zračenja — iako ju je vrlo teško definirati — biljke počinju odumirati, baš kao i u slučaju nedostatka svjetla. Boja njihovog lišća se mijenja, u nekim slučajevima nakon nekog vremena doslovno mogu biti spaljeni.

Kako se onda boriti protiv toga i koju foliju odabrati za vrtni plastenik?

Zelena folija za vrtni plastenik

Sjetite se jedne boje iz svjetlosnog spektra o kojoj smo govorili na početku — zelene. A sada zamislite da jednostavno ne prolazi kroz zelenu foliju. Laički rečeno, zelena folija će "blokirati" zelene sunčeve zrake od ulaska u vaš vrtni plastenik. A zašto to čini? Pa, činjenica je da biljke mogu bez zelenog svjetla. Njima su potrebni plavi valovi tijekom faze rasta i sazrijevanja, a crveni valovi tijekom faze cvatnje i proizvodnje. Međutim, one zelene se jako teško upijaju, naprotiv, vjerojatno ih neće moći upiti i pokušat će ih "reflektirati".

Ali što je još važnije, zelena folija na plasteniku služi kao neka vrsta štita koji raspršuje sunčevu svjetlost dok prolazi. Zahvaljujući tome, svjetlost se ravnomjerno raspoređuje u plasteniku i sprječava se pojava toplijih i hladnijih zona. Stoga možemo reći da su neprozirne folije prikladne ako želite uzgajati biljke u vašem plasteniku do zrelosti. Zelena folija za vrtni plastenik je u potpunosti učinkovita kada Vašem plasteniku ništa ne stoji na putu i ništa ne baca sjenu na njega. U takvim slučajevima, film može propuštati približno 85-88% sunčeve svjetlosti.

Bijela folija za vrtni plastenik

Za razliku od zelene folije, bijela ne raspršuje svjetlost u foliji, već je isporučuje izravno. Tako možemo reći da zahvaljujući idealnom zagrijavanju tla značajno utječe na brže klijanje sjemena i rast biljaka. No, idealna je u slučajevima kada ćete kasnije iznikle biljke presaditi na otvoreno. Drugim riječima, posebno je pogodan za uzgoj tzv. sadnica. I u tom slučaju propusnost sunčevog zračenja je približno ista u odnosu na zelenu foliju. No, imajte na umu da kod bijele folije kroz foliju prodire i zeleni dio spektra boja.

Što to znači?

  • Ako ste među uzgajivačima koji moraju što prije proklijati sjeme, a istovremeno ga planiraju presaditi na otvoreno, usredotočite se na bijelu foliju za plastenik.
  • S druge strane, ako nećete presađivati ​​i možete se nositi sa sporijim klijanjem, a istodobno zahtijevate prirodniji tijek sazrijevanja biljke, odaberite zelenu ili drugu neprozirnu foliju za vrtni plastenik.
  • Ukoliko se ne možete uklopiti ni u jednu od navedenih skupina, rješenje za vas može biti kombinirana folija koja ima posipnu oblogu na krovu i prozirne stijenke. Zahvaljujući ovoj kombinaciji mogli biste uživati ​​u dijelu prednosti obje verzije.