Ako ste ikada kupili rabljeni automobil, sigurno ste naišli na popularni slogan „Nikad u kvaru“. Prodavatelju možete vjerovati, ali bolje je provjeriti tu činjenicu. Ne želimo reći da je svaki prodavač lažac, ali možda čak ni on nema pojma što zapravo prodaje. Pa kako onda provjeriti je li auto stvarno nikada nije havarovano?

Ako se automobil popravlja nakon nezgode, posljednja faza za pokrivanje nedostataka je lakiranje. Ponekad je dovoljan i vizualni pregled, odnosno ako znate na što se fokusirati. Provjerite odgovaraju li elementi karoserije i dobro se uklapaju, svako odstupanje može značiti da se radi o zamijenjenom dijelu. Pogledajte boju iz više kutova, fokusirajte se na to da li se nijanse boje razlikuju i da li je sjaj karoserije isti na različitim dijelovima. Potražite mutna područja, kaplje boje ili dijelove s tzv "naranča" strukturom.

Niste ništa pronašli? Izvrstan automobil je ili u savršenom stanju ili nakon vrlo dobrog popravka. Naravno, takva vizualna provjera nikada neće zamijeniti profesionalni mjerni uređaj.

Mjerač boje, mjerač debljine ili mjerač premaza je uređaj koji se koristi za mjerenje debljine nemetalnog sloja boje na metalnim, kao i na nemetalnim materijalima. Popularan je uređaj u automobilskoj industriji, ali se koristi i za mjerenje izolacijskih premaza, u održavanju raznih sustava, osiguranju kvalitete i nizu drugih poslova.

Zašto nabaviti mjerač boje?

  • Jednostavno otkrivate je li vozilo lakirano ili ne.
  • Vi ćete provjeriti istinitost tvrdnji prodavatelja.
  • Jednostavni su za korištenje i za profesionalce i za amatere.
  • Zahvaljujući detekciji karoserijskih nedostataka izbjeći ćete kupnju automobila koji bi vas koštao više nego što mislite.

Kako rade mjerači boje?

Mjerači boje mjere debljinu laka, kita, boje, gume, plastike i drugih (nemetalnih) materijala na metalnoj (željezo, čelik, aluminij, cink...) površini. Stoga mjeri stvarnu udaljenost od senzora na mjeraču boje do ovog metalnog materijala.

Stariji mjerači boje rade na principu magneta i opruge. Takvi mjerači mogu mjeriti samo površinu magnetskog materijala (npr. čelika). Prislanjanjem magneta na podlogu vrši se pritisak na oprugu koja izračunava debljinu boje na temelju sile kojom se magnet povlači.

Napredniji uređaji koriste elektromagnetsku indukciju ili vrtložne struje. Na elektromagnetsko polje koje stvara sustav utječe podloga i na temelju tih promjena određuje debljinu laka.

Za mjerenje nemetalnih površina postoje ultrazvučni mjerači koji se koriste za mjerenje površina kao što su laminat, drvo, plastika i dr.

Kako odabrati mjerač boje?

Neki tehnički parametri mjerača boja važniji su od drugih. Točnost mjerenja možemo smatrati najvažnijom. Što je veća točnost, to su rezultati mjerenja pouzdaniji. Stoga, ako želite točnije mjeriti, usredotočite se na odabir uređaja s rezolucijom mjerenja od 1μm, to će biti puno preciznije od 10μm.

Ako ćete mjeriti i druge slojeve boje ne samo na karoseriji vozila. Odaberite i prema rasponu mjerenja.

💡 Većinu uređaja potrebno je kalibrirati prije prvog mjerenja. U suprotnom, rezultati mjerenja mogu biti iskrivljeni.

Kako izmjeriti debljinu laka?

Prvo što treba zapamtiti je da je mjerenje samo indikativno. Čak ni automobil koji je upravo sišao s proizvodne trake neće imati iste vrijednosti boje na svakom mjestu. Prilikom mjerenja morate se usredotočiti na značajna odstupanja.

Započnite mjerenje s krova. Pričvrstite sondu na boju i očitajte vrijednost. Napravite nekoliko mjerenja na krovu i usporedite vrijednosti. Izvedite što više mjerenja za točniji rezultat. Na primjer, nastavite s vratima i ponovno napravite dodatna mjerenja. Na taj način izmjerite vrijednosti na cijeloj površini automobila. Uvijek testirajte na čistoj površini.

Uobičajeni raspon debljine boje je 100-200μm, ovisno o marki i modelu vozila. Ako znate da postoji drugi sloj boje na automobilu, vrijednosti će biti veće. Izmjerene vrijednosti na cijeloj površini karoserije jednog vozila mogu se razlikovati do 40%.

Na primjer:

Ako mjerite vrijednosti na razini od 90-160μm po cijelom tijelu, ali mjerite vrijednost od 420μm na haubi. Gotovo da možete biti sigurni da je ovo mjesto doživjelo neku vrstu obnove.

💡 Naš savjet:

Mjerač boje HW-300 je jednostavan, ali pouzdan mjerač debljine boje, dizajniran za jednostavnu upotrebu i precizno mjerenje. Njegova svestranost i pouzdanost čine ga idealnim alatom za potrošače koji cijene kvalitetu bez nepotrebnih troškova.