Kompletan vodič za uzgoj u plasteniku - Kako započeti uzgoj povrća?

Jeste li već odabrali staklenik ili plastenik? Ako niste, na sljedećim poveznicama pronaći ćete mnogo korisnih savjeta o odabiru pravog proizvoda za vas.

PLASTENIK: KAKO JE IZABRATI?

UZGOJ U STAKLENIKU ILI U PLASTENIKU? KOJA JE RAZLIKA?

RAZLIKA IZMEĐU BIJELE I ZELENE FOLIJE ZA PLASTENIK: KOJU ODABRATI?

KOJE SU PREDNOSTI PLASTENIKA?

PLASTENIK: STVORITE SVOJU OAZU, ČAK I AKO STE SAMO POČETNIK

KAKO IZGRADITI PLASTENIK U VRTU?

Jeste li izgradili svoj plastenik i sada se pitate kako uzgajati u plasteniku? Želite sami brati svoje domaće voće i povrće, ali ne znate odakle početi? Tražite savjete za početnike kako uzgajati u plasteniku? Onda vam naše savjetovanje donosi upravo ono što tražite. Sadnja u plasteniku uopće ne mora biti teška, samo kupite odgovarajuće presadnice i gnojivo za presadnice, nekoliko naših savjeta za uzgoj povrća i za nekoliko mjeseci bit ćete pravi vrtlar. Pokušaji i pogreške bitna su komponenta procesa učenja, a strpljenje je doista moćan ključ. Uz pomoć priručnika "Cjeloviti vodič za uzgoj u plasteniku" ne samo za početnike, saznat ćete kako učinkovito koristiti plastenik. Ovaj vodič uključuje savjete o tome kada i kako uzgajati povrće u plasteniku i pružit će vam osnovna načela za pravilnu sadnju. Između ostalog, nudimo vam nekoliko uputa za sadnju češnjaka, uzgoj rajčica i ostalog povrća koje želite uzgojiti što je brže moguće.

Shvaćamo da vjerojatno imate puno pitanja o tome kako uzgajati rajčice, kako uzgajati paprike ili kako uzgajati krastavce. Ne očajavajte. Mi u Foxigy.hr ćemo vam pomoći.

Uzgoj u plasteniku može biti vrlo zabavan za početnike i iskusne vrtlare, ali prije nego što odaberete biljke koje želite uzgajati, istražite i saznajte koji će uvjeti, temperature i vlažnost biti potrebni vašim biljkama da bi uspijevale. To je ključni korak u ostvarenju vaših planova. Uzgoj grožđa u vrtu može imati drugačije uvjete od uzgoja paprike u plasteniku. Svaki usjev koji sadite ima upute kako saditi ispisane na stražnjoj korici, kao i piktograme koji vam govore više.

Nezahtjevno povrće za uzgoj u plasteniku

Dakle, od čega biste trebali početi? Što možete uzgajati u plasteniku? Odgovor je jednostavan: doslovno sve. Ipak, neke biljke uspijevaju bolje od drugih. Započnite s ovim jednostavnim biljkama i izgradite svoje znanje kako biste stekli svoje prvo iskustvo:

  1. Rotkvica
  2. Grašak
  3. Jagode
  4. Češnjak
  5. Lisnato povrće poput zelene salate
  6. rajčice
  7. Luk
  8. krumpir
  9. Suncokreti
  10. gljive
  11. Peršin
  12. cikla
  13. korabica

Načela uzgoja povrća pomoći će vam da iskoristite potencijale plastenika u najvećoj mogućoj mjeri. Upotrijebite svu opremu i dodatke za plastenik i imati ćete mnogo načina za korištenje svog vrtnog plastenika, ili klijališta. Vodit ćemo vas kroz ovaj vodič za vrtlarenje u plasteniku za početnike. Nećete se suočiti s poteškoćama - uključujući one vezane uz temperaturu, insekte, vodu, prehranu, prostor, svjetlo, zrak i tlo. Ako ste tek počeli uzgajati, nemojte biti previše agresivni. Slijedite korak po korak. Za vas smo pripremili jednostavne savjete kako započeti svoje "zeleno" putovanje.

Osnovni principi uzgoja za početnike - uzgoj u plasteniku

  1. Sjeme za sadnju

Plastenik stvara kontrolirano okruženje, osobito ako trebate produžiti sezonu rasta za sezonske biljke. Neke vrste povrća čak se mogu uzgajati tijekom cijele godine. Ali možda se još uvijek pitate: "Gdje da počnem?"

Stoga počnite sa sjemenom, čak i ako još niste izgradili plastenik. Povrće poput paprike, rajčice i rotkvice uzgaja se unaprijed, čak i prije sadnje u plasteniku.

Kako saditi sjeme?

Trebali biste započeti sa sadnjom sjemena već u siječnju, ali ne brinite ako je u poodmaklom mjesecu kada čitate ovaj članak. Uzgoj začinskog bilja ili drugog povrća je jeftin i brz način, ali postoje osnovna pravila za sjetvu.

Sadnja izravno u zemlju, ako ne prijeti mraz na tlu

Sadnja u zemlju, na zaštićeno mjesto

Sadnja u posudu u kojoj ćemo uzgajati presadnice

Prva točka je jasna, ali što ako želite saditi ranije? Uzgajivači i profesionalni vrtlari preferiraju sjetvu sjemena na tzv zaštićeno mjesto. Zaštićeno mjesto je tlo prekriveno zaštitnim filmom. Ako ste ipak zabrinuti za ovo sjeme, prikladan izbor bit će sadilica za foliju koja će omogućiti kontrolu nad sadnicama. Uzgoj u foliji donosi mnoge prednosti, a jedna od njih je zaštita biljaka i brže sazrijevanje.

Treća točka je preduzgoj presadnica, koje se postavljaju na tzv posude za sadnju. Vrlo praktična i popularna je posuda za sijanje koja može biti u obliku PET boce ili jednostavno koristiti pakiranje omiljenog jogurta ili pasteriziranog mlijeka.

Prilikom uzgoja biljaka trebali biste se pridržavati ovih osnovnih načela:

  • Pripremite svoj prostor

Provjerite klijavost na pakiranju sjemena kako biste odlučili koliko sjemena trebate za očekivani broj sadnica.

  • Pobrinite se za visokokvalitetno gnojivo

Ako ste odabrali više vrsta povrća za sadnju, nemojte kupovati zemlju prema vrsti biljaka, već višenamjensku zemlju s većim udjelom komposta. Ako ste u prilici, odaberite gnojivo iz vlastitog kompostera

  • Vlažnost

Navodnjavanje je važno. Odaberite posudu koja ima rupe na dnu. Neki vrtlari pokrivaju te posude plastičnim poklopcima ili plastičnom folijom radi bolje izolacije

  • Temperatura

Sjeme obično treba 16 do 20°C za klijanje. Jednogodišnje biljke zahtijevaju temperaturu od oko 20 do 23°C. Biljke koje su namijenjene za hladnije okruženje ne trebaju tako visoke temperature, one će se prilagoditi.

  • Etikete

Ako ste novi u uzgoju, napravite pločice s imenom za svoje sadnice kako biste im mogli dati pravo mjesto kada ih stavljate u plastenik. Označite i datirajte posađeno sjeme

  • Neuspjeh nije sramota

Čak i iskusni uzgajivači i vrtlari ponekad ne uspiju. Previše vlage ili kišovito vrijeme i intenzivno zalijevanje posađenog sjemena može ga isprati iz tla.

Sadnja sadnica u kontejnere

Treba sijati (saditi) na dubinu prema veličini danog sjemena. Kada sijete sjeme, koristite više posude za jogurt ili više posude s rupama na dnu.

Ravnomjerno i površinski posijte sitno i sitno sjeme. Prilikom zalijevanja prekrijte ih salvetom da se ne isperu. Na primjer ukrasne trave, trajnice. Prikladan pomoćnik može biti raspršivač.

Manje je više. Definitivno ne želite da se vaše biljke međusobno bore. Dajte im prostor i razmak između sebe kako bi imali priliku izrasti u ljepotu.

Sjemenke utisnite u supstrat, za navodnjavanje koristite salvetu i pokrijte folijom.

  1. Uzgoj povrća u plasteniku

Jeste li osigurali gore sažete bodove i želite li poduzeti sljedeći korak? Sljedeći dio bit će posvećen uzgoju betona u stablu folije. Možete ga uzgajati iu plasteniku, plasteniku ili u mini foliji koja je prikladna u stanu ili kao folija na balkonu.

Kada presaditi presadnice u plastenik?

Presadnica koja je izrasla imat će ključne listove (obično dva) i prve prave listove. Tada je vrijeme da podporite presađenu sadnicu kolcem za sadnju ili šiljatim stablom. Vrlo je važno spomenuti da sami plastenik osigurava savršene uvjete za život vašeg povrća ili začinskog bilja. Nije uvjet da ste napravili staze u plasteniku u gredicama. Neki vrtlari koriste žardinjere ili police ili stolove koji drže posude u kojima uzgajate svoje povrće. Na vama je što ćete odabrati i kakve uvjete imate za uzgoj biljaka u plasteniku.

Kako god sadite u zemlju ili u veće posude, sadite ih dublje.

Naš savjet: Ako vaša biljka ima dulje korijenje, možete ga rezati, osiguravajući stvaranje novih, jačih korijena koji će biti širi.

Ulijte vodu iz čajnika ili šalice. Također je vrlo prikladno koristiti fungicid koji je učinkovit.

Klijalište- sadnja u otvorene gredice

Ako želite investirati u otvorene cvjetne gredice, ne morate kupiti vrtnu sadilicu za plastenik. Trebate samo nekoliko dasaka da napravite klijalište. No, ako niste u mogućnosti sagraditi klijalište, pogledajte klijališta iz naše ponude. Klijališta su posebna po tome što produljuju vegetacijsku sezonu od otprilike kraja zime do kasne jeseni. Vrtlari vole u njemu unaprijed uzgajati presadnice povrća. Ljeti se plastenici mogu koristiti za povrće kao što su krastavci, dinje i neke vrste rajčica. Zimi možete koristiti plastenik za uzgoj cvijeća luka.

  1. Dovoljno svjetla u plasteniku 

Trebali biste analizirati sljedeće aspekte:

  • Sorte biljaka koje se uzgajaju
  • Sezona
  • Koliko dnevnog svjetla se može postići?

Biljke različito reagiraju na intenzitet i raspon svjetlosti. S razvojem i rastom broja listova povećava se i potreba za svjetlom. Većina svjetlosti koju biljke koriste je u području vidljive svjetlosti. Crvena i plava svjetlost su valne duljine svjetlosti koje se najviše koriste u fotosintezi. Oni su komponente bijele svjetlosti ili sunčeve svjetlosti. Mnogi izvori svjetlosti koje je napravio čovjek imaju različite mješavine boja, koje mogu, ali i ne moraju biti dovoljne da zadovolje potrebe biljaka za fotosintezom.

Ljeti i kasno proljeće treba imati dovoljno svjetla za klijanje i rast biljaka. Međutim, ako želite uzgajati zimi ili kasnu jesen, možda ćete morati uložiti u dodatni sustav rasvjete.

Dodavanje rasvjete najbolja je opcija ako živite na sjeveru i imate samo nekoliko sati sunčeve svjetlosti zimi. Korištenje svjetla za uzgoj produžuje dnevno svjetlo, što je doista vrlo korisno. Bilo da samo trebate dati poticaj vašoj određenoj biljci ili namjeravate saditi tijekom zime, ovo će biti izvrstan izbor.

Fluorescentna rasvjeta se obično koristi u staklenicima jednostavno kada je dostupno samo slabo prirodno svjetlo. Koristi se u područjima za razmnožavanje ili klijanje gdje nema prirodnog svjetla.

4.Navodnjavanje

Umjesto da svoje usjeve zalijevate prema općem rasporedu, naučite što je potrebno kako biste osigurali da vaši usjevi ne budu previše zaliveni ili, obrnuto, pate od nedostatka vode.

Simptomi nepravilnog zalijevanja uključuju:

  • neredovito sušenje,
  • smanjenje broja izdanaka,
  • rast korijena i nezrele biljke loše kvalitete i dugovječnosti.
  • Također uzrokuje povećanu upotrebu pesticida i regulatora rasta kako bi se nadoknadila nepravilna praksa navodnjavanja.

Ne želi svaka biljka istu količinu ili učestalost vode. Pretjerano ili nedovoljno zalijevanje može uzrokovati probleme biljkama. Pretjerano zalijevanje se ne događa kada biljka dobije veliku količinu vode odjednom.

To se događa kada se prečesto zalijeva, a tlo nema priliku da se osuši. Ako to želite izbjeći, možete ugraditi sustav kap po kap koji se može koristiti za regulaciju većih ili manjih protoka vode direktno u posude ili na ravnu površinu. Ovu vrstu vode možete postaviti pomoću mjerača vremena i ljestvice za kapanje.

Kako saznati zalijevate li biljke pravilno?

  1. Provjerite potrebe za zalijevanjem svake biljke koju uzgajate. Ako se biljka čini laganom kad je uberete, potrebno ju je zalijevati, a ako je kompost prašnjav i suh, znači da je voda itekako potrebna.
  2. Ne zaboravite da pristup vodi treba korijenje, a ne lišće. Folijarno prskanje je nepravilna uporaba vode i može povećati raširenost bolesti. Koristite žardinjeru ili pladnjeve koji nude upravo ove mogućnosti.

Pogledajte našu ponudu za navodnjavanje!

  1. Pribor za uzgoj u plasteniku

Ovisno o vašem proračunu i obvezama, možete dodati sustave za prskanje, ventilatore, stolove za presađivanje i police, zajedno s mnogim drugim dodacima koji će vam olakšati posao.

Na primjer, neke biljke zahtijevaju sporu, postojanu opskrbu vodom iz sustava navodnjavanja kapanjem kako bi povećale svoj rast, dok druge mogu podnijeti opće tehnike navodnjavanja bez štetnih učinaka na njihov rast.

Evo nekih osnovnih dodataka za staklenike koji će vam možda trebati:

  • Police su izvrsno rješenje za male staklenike/plastenike. Važno je da održavate red i organizaciju u svom stakleniku ili plasteniku.
  • Ventilatori mogu služiti u različite svrhe unutar zatvorene strukture. Mali ventilatori pomažu kod problema s bolestima i štetočinama isušivanjem viška vlage ili kondenzacije. Pomažu u čišćenju i ravnomjernom hlađenju vašeg staklenika.
  • Jednostavan toplomjer može biti mala stvar, ali nedvojbeno je jedan od najkritičnijih kada je u pitanju rast. Neke biljke uspijevaju posebno na određenim temperaturama, termometar će pomoći da se postigne točna temperatura kako ne bi pala ispod opasne granice.
  • Zahtjev za regulacijom dnevnog svjetla koje ulazi u staklenik na pravi se način ostvaruje primjenom zasjenjenja. Uglavnom se koristi za ishranu biljaka kojima nije potrebno puno svjetla za rast.

Držite štetočine pod kontrolom

Okolina staklenika podržava brzo širenje populacija štetočina. Ugodan, vlažan okoliš i bogata vegetacija u stakleniku privlačno su i stabilno stanište za razvoj štetnika. Prije nego što problem izmakne kontroli i može doći do financijskog gubitka, potrebno je odmah otkriti i analizirati štetnike kako bi se donijele odgovarajuće odluke o kontroli štetnika.

Ovo su najgore vrtne štetočina kojih se trebate pripaziti:

Lisne uši

Svi znaju za lisne uši. Ovi nježno obojeni insekti s krhkim tijelima ispunjavaju lišće vaših voljenih i dragocjenih biljaka. Pogledajte donji dio lišća gdje se lisne uši rado skupljaju. Temeljito obrezivanje i čistoća čvrste su navike za sprječavanje uništavanja dragocjenih biljaka.

Rese

Boja resa varira od smeđe do crne. Rese mogu uzrokovati umjerenu do kritičnu štetu. Ove invazije možete zaustaviti korištenjem ventilacijskih mreža, ispitivanjem novih biljaka koje ulaze u staklenik i suzbijanjem korova kako biste lakše kontrolirali tripse.

Crvi

Krvavi crvi su izduženi, okrugli crvi koji se mogu usporediti s ličinkama gljiva s nedostajućim udovima i dobro definiranom smeđom glavom. Crvena boja je uzrokovana prisustvom hemoglobina, kao iu ljudskoj krvi. Postojanje hemoglobina omogućuje im rast u vodi s izrazito niskim sadržajem kisika.

Puževi

Ako je vlažnost visoka u stakleniku/plasteniku, mogu se pojaviti puževi. Oni su noćna, mesnata i vitka stvorenja. Čistoća je neophodna za kontrolu i regulaciju sluzi i puževa. Pobrinite se da u stakleniku nema biljnih ostataka kao što su iščupani korov, lišće, korištene daske, cigle ili kamenje, koji osiguravaju hladna i vlažna mjesta.

Najčešće pogreške kod uzgoja u plasteniku

Sadašnji sustav brige o biljkama u plastenicima zahtijeva malo samopouzdanja i vještine. Možda će trebati malo prakse prije toga kako biste izbjegli jednu od ovih uobičajenih pogrešaka u uzgoju u stakleniku/plasteniku. Evo nekoliko stvari na koje treba pripaziti.

Preniska ili visoka temperatura u plasteniku

Jedna od značajnih pogrešaka koju neiskusni vrtlari čine je propuštanje redovitih promatranja staklenika. Koristite obični termometar ili kupite digitalni termometar koji također mjeri odgovarajuću vlažnost, ovo je važno za prepoznavanje gubitka topline.

Neuravnotežena vlažnost

Previše vlage može uzrokovati divlji rast plijesni, plijesni i insekata u vašem stakleniku/biljci u foliji. Premalo vlage uzrokovat će umiranje vaših biljaka od žeđi. Najbolji način za povećanje vlažnosti je zamagljivanje.

Skoro da nema ventilacije

Ako imate ograničenu ili nikakvu ventilaciju staklenika, vaše biljke mogu uginuti. Možete koristiti krovne otvore za ispuštanje toplog zraka. Ili ponekad može biti potreban mali ventilator za održavanje dovoljne cirkulacije zraka.

Kontrola supstrata

Kontrola supstrata je važna, ali uključuje i neka druga pitanja. Uz osnove povremenog kombiniranja komposta i gnojiva, kod pripreme smjese razmislite o primjeni miješanja mješavina tla. Nemojte nanositi stari supstrat koji prenosi štetnike i bolesti.

Štetočine u vrtu koje se ne vide

Korijenje sa susjednih stabala može napasti vaše biljke iz podzemlja, "kradući" hranjive tvari i vlagu koji su namijenjeni vašim biljkama u stakleniku. Također može odbaciti lišće ili grane tijekom cijele godine. Sjenila također mogu biti stalna prepreka u dobivanju svjetlosti. Kako biste njegovali staklenik/stablo od folije, nemojte postavljati staklenik blizu ili oko drveća.

Gore navedeni savjeti pomoći će vam da započnete svoje putovanje prema uspješnom uzgoju u staklenicima i osigurat će vam da vaša investicija u staklenik uvijek bude vrijedna vremena, novca i truda koji ste u nju uložili. Staklenik znači da je svako godišnje doba sezona sadnje. Uživajte u uzbuđenju domaćeg voća i povrća na blagovaonskom stolu. Zabavite se u uzgoju tijekom cijele godine!

Imate li još pitanja? Ne ustručavajte se kontaktirati nas na tel. broj +385 80/020 03 70. ili e-poštom na info@foxigy.hr. Rado ćemo odgovoriti na sva Vaša pitanja.