Uvijek svježi i spremni da vašu hranu dovedete do savršenstva. Začinsko bilje neizostavno spada u tajne našeg kulinarstva. Ne treba im puno prostora, a dat će i bogatu žetvu u kojoj možete uživati ​​svakodnevno. Sve ovo začinsko bilje možete jednostavno uzgojiti u kuhinji i na balkonu.

Kako uzgajati začinsko bilje

Začinsko bilje možete uzgajati ili iz sjemena ili iz sadnica koje možete kupiti u specijaliziranim trgovinama. Idealne uvjete za sadnju začinskog bilja možete stvoriti u prijenosnoj žardinjeri s reguliranom ventilacijom i kontroliranom vlagom. Za sadnju možete koristiti i tresetnu posudu koja može stati i na prozorsku dasku. Svoje sadnice možete staviti i u balkonski plastenik.

Ružmarin

Biljka tipične arome idealna za aromatiziranje pečenog mesa, ribe, tjestenine ili krumpira. Koristi se i u kozmetici, a pozitivno djeluje na srce, mozak i probavu. Odaberite sunčano mjesto i sušu, propusnu zemlju za uzgoj ružmarina.

Način čuvanja ružmarina: Zamotajte u navlaženu papirnatu salvetu, stavite u vrećicu i čuvajte u hladnjaku. (traje dva tjedna)

Bosiljak

Neophodna biljka koja ne smije nedostajati na vašoj prozorskoj dasci. Bosiljak voli toplinu, voli sunčana mjesta i dobro drenirano tlo. Snažan je antioksidans. Najčešće se koristi za začinjanje juha, tjestenina, pizza, salata od povrća ili raznih umaka.

Kako čuvati bosiljak: Stavite ga u čašu vode. (traje cca. 1 tjedan na sobnoj temperaturi)

Kopar

Nezahtjevna trajnica koja se osim za umak od kopra može koristiti i za konzerviranje krastavaca ili začin janjetine, ribe, krumpira ili salate. Za uzgoj kopar zahtijeva sunčano mjesto i dobro drenirano tlo bogato hranjivim tvarima. Pomaže u poboljšanju probave, smanjuje neugodan zadah, a može čak i smanjiti otekline.

Kako čuvati kopar: Zamotajte u navlaženi papirnati ručnik, stavite u plastičnu vrećicu i čuvajte u hladnjaku. (traje dva tjedna)

Peršinov list

Biljka blago gorkastog okusa koja je idealan partner juhama, pečenom povrću, umacima, umacima ili salatama, a ne samo kao dekoracija. Sadrži kalij koji pomaže u regulaciji cirkulacije krvi u ljudskom tijelu. Peršin može biti gladak, šaren ili kovrčav.

Kako čuvati peršinov list: Čuvati u čaši vode, poklopiti i staviti u hladnjak

(traje do dva tjedna)

Korijandar

Korijander, poznat i kao kineski peršin, odlikuje se prodornim okusom i mirisom. Jednogodišnja je biljka koja za rast zahtijeva propusno tlo i sunčano mjesto. Čest je sastojak azijskih, meksičkih i indijskih jela, koristi se za začinjavanje salata i juha.

Kako čuvati cilantro: Stavite cilantro u čašu vode, pokrijte ga mikrotena vrećicom i ohladite. (traje 1 tjedan)

Metvica

Metvica je idealna biljka za uzgoj u posudama jer njezino korijenje može nekontrolirano rasti u vrtu. Metvica osvježava ne samo razna miješana pića, već je pogodna i za preljeve, umake, marinade pa čak i juhe.

Kako čuvati mentu: Čuvajte u poklopljenoj čaši vode u hladnjaku (trajat će oko 10 dana)

Medovača

Nježni citrusni miris i okus medovače šlag je na torti pri izradi raznih slatkih recepata ili voćnih salata. Pozitivno djeluje na probavu i pomaže u smirivanju živčanog sustava. Voli sunčano mjesto i propusno tlo.

Kako čuvati medovaču: Kao i metvicu, spremite je u čašu vode, poklopite i stavite u hladnjak (trajat će oko 10 dana)

Vlasac

Svestrana i svježa biljka koja poboljšava okus namazima, juhama, umacima, mesu, krumpiru i ribi. Vlasac voli sunce do polusjene i propusnog tla, možete ga uzgajati kao korisnu ali i ukrasnu kulturu. Sadrži veliku količinu vitamina C i beta-karotena. Njegovom redovitom konzumacijom jačamo imunitet i pozitivno utječemo na probavu.

Kako čuvati vlasac: Stavite ga u navlaženu papirnatu salvetu, zamotajte u vrećicu i stavite u hladnjak. (traje do dva tjedna)

Majčina dušica

Majčina dušica prevladava u mediteranskoj kuhinji, njime se začinjavaju pirjano meso, riba, umaci, pizza, pečenja i pečeno povrće. Voli sunce i suša, propusna tla. Majčina dušica popularno se koristi i u medicinske svrhe - pomaže u liječenju probavnih tegoba ili upalnih bolesti gornjih dišnih putova. Možete ga uzgajati i kao korisno i kao ukrasno bilje.

Kako čuvati majčinu dušicu: Čuvajte u navlaženom papirnatom ručniku, zamotajte u vrećicu od mikrotena i stavite u hladnjak. (traje do dva tjedna)

Mažuran

Mažuran spada u biljke koje vole toplinu, voli sunce i dobro drenirano tlo. U kuhinji se koristi za začinjavanje mesa, u umacima, juhama ili raznim marinadama. Pomaže u smirivanju probavnog sustava.

Kako čuvati mažuran: Stavite u navlaženi papirnati ručnik, zamotajte u mikrotenesku vrećicu i stavite u hladnjak. (traje do dva tjedna)

Origano

Vrlo otporna trajnica koja se lako uzgaja. Origano (poznat i kao obični mažuran) popularno se koristi za začinjavanje pizze, juha, krumpira ili umaka od rajčice. Osim toga, ima i ljekovito djelovanje - pospješuje probavu, pomaže kod upale jetre i otklanja grčeve u želucu. Može se koristiti i izvana u obliku kupke za liječenje ekcema ili osipa.

Kako čuvati origano: Stavite ga u navlaženi papirnati ručnik, zamotajte u vrećicu od mikrotena i stavite u hladnjak. (traje do dva tjedna)

Medvjeđi češnjak

Biljka izrazite arome i pikantnog okusa od koje možete napraviti pesto, možete je koristiti u namazima, marinadama, umacima, juhama i salatama. Medvjeđi češnjak pomaže i kod zdravstvenih problema, poput čestih glavobolja, bolesti gornjih dišnih puteva, a jača i imunitet. Pogodno i za osobe koje se bore s visokim krvnim tlakom.

Kako čuvati divlji češnjak: Čuvajte u čaši vode, pokrivenu vrećicom od mikrotena, u hladnjaku (trajat će oko tjedan dana)